Klubmesterskaberne

I Grenaa Svømmeklub afholdes årlige klubmesterskaber. Klubmesterskaberne afvikles i løbet af november og december måned og der dystes i alle stilarter og distancer.

Klubmester
Er den svømmer – uanset alder og køn – der på tværs af alle stilarter og distancer samlet set har scoret flest FINA point.
Klubmesteren modtager en vandrepokal. Vandrepokalen graveres med vinderens navn, og skal afleveres tilbage til klubben efter sæsonen.

Årgangsmester
Der kåres en årgangssvømmer både for drenge og piger, indenfor hver af aldersgrupperne:

– Senior (2005 og ældre)
– Junior (2006 – 2008)
– Årgang (2009 – 2010)
– Børn (2011 og yngre)

Vinderne er de svømmere, der på tværs af alle stilarter og distancer samlet set har scoret flest FINA point.
Årgangsvinderne modtager en pokal til evigt minde om den gode præstation.

Stilarts-mester
Der kåres en “stilarts-mester” for hvert køn – uanset alder – i hver individuelle stilart og distance.
Stilarts-mestrene modtager en vandrepokal. Vandrepokalen graveres med vinderens navn, og skal afleveres tilbage til klubben efter sæsonen.

Klubmesterskaberne 2023/24

KLUBMESTER – 2023/24PIGERDRENGE
KLUBMESTER – Samletafventer
ÅRGANGSMESTER – Seniorafventerafventer
ÅRGANGSMESTER – Juniorafventerafventer
ÅRGANGSMESTER – Årgangafventerafventer
ÅRGANGSMESTER – Børnafventerafventer
1500m FriOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
200m RygOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
400m FriOlivia Mai AkselsenLui Thorup Filipowicz
200m IMOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
100m BrystMai Murata-BrobergNoah Llobel
800m FriOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
200m BrystMai Murata-BrobergLui Thorup Filipowicz
400m IMOlivia Mai AkselsenLui Thorup Filipowicz
200m Friafventerafventer
100m FlyOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
200m Flyafventerafventer
100m Friafventerafventer
100m Rygafventerafventer
100m IMafventerafventer
50m Friafventerafventer
50m Brystafventerafventer
50m Rygafventerafventer
50m Flyafventerafventer

 

Klubmesterskaberne 2022

KLUBMESTER – 2022PIGERDRENGE
KLUBMESTER – SamletNoah Llobel (6.750 point)
ÅRGANGSMESTER – SenioringenFrank Jensen
ÅRGANGSMESTER – JuniorLucca Boyeingen
ÅRGANGSMESTER – ÅrgangOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
ÅRGANGSMESTER – BørnVilla BoyeAndriy Dovgun
1500m FriOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
200m RygOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
400m FriOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
200m IMOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
100m BrystMai Murata-BrobergNoah Llobel
800m FriOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
200m BrystMai Murata-BrobergNoah Llobel
400m IMOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
200m FriOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
100m FlyOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
200m FlyOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
100m FriOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
100m RygOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
100m IMOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
50m FriOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
50m BrystMai Murata-BrobergNoah Llobel
50m RygOlivia Mai AkselsenNoah Llobel
50m FlyOlivia Mai AkselsenNoah Llobel

 

Klubmesterskaberne 2021

KLUBMESTER – 2021PIGERDRENGE
KLUBMESTER – SamletKasper Milton (5738 point)
ÅRGANGSMESTER – SeniorJosephine Rotbøl RyszKasper Milton
ÅRGANGSMESTER – JuniorAndea KronvaldRobert Drunesis
ÅRGANGSMESTER – ÅrgangLucca BoyeNoah Llobel
ÅRGANGSMESTER – BørnInes El MadihiJonathan Pedersen
1500m FriLucca FilipowiczNoah Llobel
200m RygLucca FilipowiczKasper Milton
400m FriLucca BoyeNoah Llobel
200m IMLucca BoyeNoah Llobel
100m BrystLucca BoyeNoah Llobel
800m FriLucca BoyeNoah Llobel
200m BrystOlivia Mai AkselsenKasper Milton
400m IMLucca BoyeKasper Milton
200m FriLucca BoyeKasper Milton
100m FlyIda Frøsig StengaardKasper Milton
200m FlyOlivia Mai AkselsenKasper Milton
100m FriLucca BoyeKasper Milton
100m RygOlivia Mai AkselsenKasper Milton
100m IMOlivia Mai AkselsenKasper Milton
50m FriOlivia Mai AkselsenStefan Hjortshøj
50m BrystOlivia Mai AkselsenKasper Milton
50m RygOlivia Mai AkselsenKasper Milton
50m FlyOlivia Mai AkselsenKasper Milton